5 otázek, které si musíte položit před koupí obleku

otazky_pred_koupi_obleku

Žádnému muži, není-li absolutním poustevníkem, by neměl v šatníku chybět kvalitní oblek. I u nás už se tento nadčasový oděv pomalu přestává považovat za výhradně slavnostní (případně smuteční) ošacení, a tak je vhodné vybavit se rovnou několika exempláři. Chcete-li oblekem oslnit a zároveň se v něm cítit skvěle po celý den, před zadáním do výroby si pečlivě zodpovězte následující dotazy. Na lov toho pravého kousku se pak vydáte důkladně připraveni a s plným vědomím toho, co chcete. Odměnou Vám bude oblek, jenž Vás posune daleko vpřed do ligy gentlemanů.

Jaký bude účel mého obleku?

Hodláte se v něm blýsknout před obchodním partnerem nebo jdete do Chuchle na koníčky? Máte v plánu nosit jej hlavně v letní sezoně nebo sháníte univerzální kus k celoročnímu užití? Zamýšlíte nosit jednotlivé části obleku zvlášť, kombinovat blejzry a kalhoty? Zevrubné porozumění účelu Vašeho nového oděvu je nejdůležitější otázkou, jíž si musíte položit. Hledáte-li oblek pouze na příležitostné (rozuměj typicky slavností) nošení, můžete zvolit i levnější verzi. Jste excentrik, chystáte se stát stand-up komikem? Pak se nemusíte bát dvouřadého saka a kostkovaných vzorů. Toužíte po něčem univerzálním? Volte jednořadé sako obleku jedné barvy. Různé příležitosti si žádají různých obleků!

Jakou barvu byste měli zvolit?

Volba odstínu záleží i na úloze Vašeho obleku. Střídmá šedá barva je stálým, nikoli však nudným, hitem kanceláří. V černé riskujete, že budete vypadat jako nešťastný pozůstalý, v kombinaci s motýlkem pak rovnou jako vrchní. Pálená či hnědá může působit někdy příliš neformálně, snese se tedy spíše s uvolněnějšími schůzkami. Tmavá námořnická modř je typickou maskulinní barvou, s níž rozhodně nešlápnete vedle. Zafunguje ve všech situacích, je všestranná. Výborně se kombinuje, hodí se na pracovní i ty mnohem důležitější schůzky. Doporučit ji lze zvláště tehdy, kupujete-li svůj první oblek. Má-li být nový oblek Vaším (zatím) jediným, rozhodně volte jednobarevný kousek. Pruhované a kostkované vzory si dopřejte, až budete hrdým majitelem vícero obleků. Pamatujte také, že po 18. hodině se nesluší nosit do společnosti oblek světlejší barvy. Buďte k sobě spravedliví, nejste-li Daniel Craig, velmi světle šedé se raději vyhněte.

Jaký je Váš rozpočet?

Pracujete-li s rozpočtem příliš nízkým, bude hledání toho pravého obleku poněkud obtížnější. Ujasněte si, kolik jste ochotni utratit. Výslednou cenu obleku totiž ovlivňuje řada faktorů – střih, materiál, styl, kvalita řemeslného provedení. S obleky je to jako se zubaři, investice se rozhodně vyplatí. U nejlevnějších kusů hrozí, že brzy spláčete nad výdělkem a hon na oblek, tentokráte kvalitnější, budete muset absolvovat znovu. Laciné obleky jsou často šity z polyesteru. Ten se sice tolik nemačká, zato ale funguje velmi dobře jako sauna či skleník – vysoká potivost zaručena. To neučiní šťastnými Vás ani Vaše okolí. Ať už disponujete jakýmkoli obnosem, snažte se volit látky přírodní a prodyšné. Vhodný je směsový materiál s převahou vlny. Od čehokoli, kde je jen trochu polyesteru, ruce pryč!

Oblek z konfekce, nebo šitý na míru?

Výše Vašeho rozpočtu ovlivní odpověď i na tuto otázku. Rozhodnete-li se pro cenově nejdostupnější variantu, tedy zakoupení obleku v konfekci, musíte se obrnit trpělivostí a zkoušet a zkoušet. Nevlastníte-li postavu na chlup stejnou jako výstavní figuríny, bude hledání padnoucího obleku stezkou odvahy. Pokud Vám personál obchodu není schopen dobře poradit, vezměte rychle nohy na ramena. Jestliže se rozhodnete investovat do obleku šitého na míru, odměnou Vám bude možnost dohlédnout na každý detail obleku již od samého počátku. Sami si vyberete materiál, knoflíčky, střih, šířku klop, a nakonec to ještě bude zábava. Pamatujte, že skvěle padnoucí oblek by z Vás měl vytvořit antického boha, i když jím třeba náhodou nejste. Dobře šitý či na míru upravený oblek funguje jako plastický chirurg. Mistrně zvýrazní přednosti a dokonale maskuje nedostatky. Rozumným řešením je oblek vyrobený metodou „made to measure“. Jde o způsob, kdy je již zhotovený oblek upraven přesně dle požadavků a měr klienta. Kvalita takových obleků je skvělá, cena milá.

Jak hodláte oblek doladit?

Kvalitní kožené boty, opasek a kravata jsou nutností, i na ně si vyšetřete kolonku v rozpočtu. Opravdoví nadšenci svému obleku dodají říz i sponou na kravatu, manžetovými knoflíčky či zářivými ponožkami (ty jsou obzvlášť stylové). Podobné libůstky Váš oblek pozvednou na další úroveň. Kapesníček či ozdoba do klopy už jsou lahůdkou pravých gentlemanů. Pozor ovšem na lascívní či rádoby vtipné motivy. Ty Vás sesadí o pěkných pár úrovní níže – až do módních pekel!

Jste připraveni na svůj první / další oblek na míru?

REZERVOVAT TERMÍN MĚŘENÍ