Gentlemanův průvodce vedrem aneb jaký oblek sluší létu

Summer suit

 

Léto už je nepochybně tu. Hurá. Horko je super. Třeba u vody, v houpací síti ve stínu stromů nebo na terásce při chmelovém osvěžení. Gentlemanům ovšem přináší i jistá úskalí. Pomůžeme Vám vystříhat se letních faux pas a poradíme, jak se i v tropech ve svém obleku cítit jako král.

Každá příležitost má různé zásady týkající se oblečení. Co se však léta týká, lze doporučit toliko. Vypadejte vždy profesionálně a přiměřeně situaci. Míra vyladění stylu už je na Vás. Letní oděv totiž nemusíte považovat jen za příležitost k relaxaci, ale i k experimentům!

Podstatou je konstrukce

Zejména ve vedrech je důležité hledět na tzv. konstrukci obleku. Ta určuje jeho hmotnost, strukturu a prodyšnost. Proudění vzduchu a minimalizaci působení skleníkového efektu na vlastní kůži zajistí výběr volnějšího obleku z lehčí tkaniny a uvolněné vazby textilií. Tvídu, kašmíru či mohéru dejte tedy na čas vale, nejedete-li na služebku někam na Ural. Vybírejte lehký materiál, který Vás udrží v pohodě bez kompromisů páchaných na vzhledu.

Len

Lněné obleky jsou už klasikou. Díky své velmi nízké hmotnosti je len jednou z nejoblíbenějších tkanin na léto. Tkanina má viditelnou vazbu a přirozenou strukturu. Příležitostné škádlení a škrábání, na které si někteří sem tam postěžují, má taky své kouzlo. Tak nějak to k létu patří. Lehkou mačkavost lněné tkaniny můžete eliminovat, necháte-li si vyrobit svůj letní lněný oblek s malou příměsí vlny či bavlny.

Bavlna

Bavlněný oblek je jedním z nejuniverzálnějších a s létem si rozumí. Umožní nositeli působit rafinovaně, přitom ale neformálně. Bavlna je tužší a chladnější než vlna. Jednou z nejvhodnějších barev pro letní bavlněný oblek je khaki.

Seersucker

Jakkoli zvláštně může název znít, jde o látku, jíž důvěrně znáte – minimálně z dětství, často mívá typicky světle modré a bílé pruhy. Jde o porézní, vzdušnou bavlněnou či lněnou tkaninu v plátnové vazbě. Bývá vyrobena ze dvou osnov nití s rozdílným napnutím. Ty pak tvoří plastické pruhy. Seersucker v poslední době nabývá znovu a významně na popularitě. V polovině června má seersucker dokonce oficiálně i svůj vlastní den. Je to unikátní hravý a lehký materiál s typickou strukturou a nejčastěji pruhovaným vzorem. Sluší volnějším business schůzkám. Abychom však byli spravedliví, požadavky pro formální business dress code rozhodně nesplňuje.

Fresco

Ano, vlnu pro letní oblek většinou neuvažujeme. Fresco je ovšem úplně jiný příběh. Jde o řidší vlněnou tkaninu v plátnové vazbě z ostře kroucených mykaných přízí. Má sympaticky hrubší strukturu. Tkanina je velmi prodyšná a lehká, přece však dosti bytelná. Splňuje všechny podmínky pro letní pohodlí, přesto si drží styl a eleganci. Kvalitní fresco v létě zafunguje lépe než klasická bavlna či len.

Chambray

Jinak známá jako cambric, je lehká bavlněná tkanina, jejíž povrch se lehce leskne. Je velmi pohodlná a na léto dokonalá. Módní špičky o tom ví své, jen se podívejte na současné kolekce letních obleků. Chambray je bratránkem denimu. Je tedy odolný a robustní, nicméně dosti prodyšný. Dobře se přizpůsobuje pohybu a na dotek je krásně měkoučký.

Slaďte se s létem barvami

Obleky v barvách šedého uhlí, námořnické i černé jsou samozřejmým základem. Ty využijete celoročně. Léto si ale žádá odvahy. Světlejší barvy na rozdíl od tmavých navíc teplo odráží, a umí tak zabránit Vašemu pomalému dušení ve vlastní šťávě. Světle šedá se bude skvěle vyjímat ve fresco obleku. S dobře zvolenou kravatou a kapesníčkem rozzáříte kancelář. Světlounká modrá je mladistvá a rozhodně upoutá pozornost. V kombinaci se lněným oblekem či s bílými pruhy v seersuckeru je letní „kanclklasickou“ pro odvážné. Khaki je, navzdory svému nazvu, naší oblíbenou. Hodí se na jakoukoli letní denní příležitost (večer by mohla působit až příliš, řekněme, rozpustile). Skvěle vypadá s bělomodrou pruhovanou košilí a kravatou v námořnické modři. Červená se coby barva obleků prosazuje čím dál častěji, a je to dobře. Máte-li již dostatečný arzenál obleků, ale červená mu chybí, neváhejte. Svět Vám sebou k nohám rovnou třískne. Neohrožení udělají terno i ve vínově červené.

Ti, kdož rádi šokují, možná zaujme oblek v květinovém vzoru. Skuteční labužníci pak mohou sáhnout i po obleku s kraťasy. Léto je přece rozmarné!

REZERVOVAT TERMÍN MĚŘENÍ