„Dlouháne“ Vám nikdy neříkali? Nevadí, i muž jemnější postavy se může obléknout jako kavalír!

dlouhan

Moc dobře víme, že život gentlemana nižšího vzrůstu je protkán mnoha nástrahami. Jednou z nich je i věc tak prostá jako oblékání. Vlastníte-li drobnější figuru, nevěšte hlavu. Nejste v tom sami. V následujícím průvodci detailně probereme, jak i Vy můžete ve správně zvoleném oděvu mocně zapůsobit. Upřesněme ještě, že v rámci článku považujeme za muže menšího vzrůstu ty, jejichž výška nedosahuje nad 170 cm, přesahuje ale 153 cm.

Konfekce není pro každého

Faktem je, že běžné oděvy nejsou primárně určeny pro muže nižší než 170 cm. Spadáte-li do této kategorie, pravděpodobně už jste při nákupu oblečení a vytváření svých outfitů museli mnohokrát prokázat notnou dávku kreativity. Naneštěstí ne každý má prostředky na to, aby svůj šatník vybavil výhradně kousky zhotovenými na míru. Drtivé většině méně vzrostlých mužů se tak nakupování oděvů v konfekci jeví jako nejdostupnější varianta. To je ovšem omyl. Nevypijete-li však před nákupem obleku z obchodu elixír štěstí, zakoupený kus Vám s největší pravděpodobností bez zásahu šikovného krejčího jako ulitý prostě nepadne. Muže odcházejícího z konfekce s perfektně padnoucím oblekem považujeme za urban legend. Bez nadsázky. A málo co pak umí působit komicky tak, jako drobný muž ve špatně padnoucím obleku. Jen si vzpomeňte na Charlieho Chaplina. Počítejte tedy s následnou úpravou oděvu. Dopřejete-li ovšem svému oblečení z konfekce nějaký ten krejčovský zákrok, cena oděvu se hned zvyšuje, někdy až dvojnásobně. Nehledě na čas a nervy, jež musíte obětovat. Náklady se pak mohou rovnat nebo rovnou přesáhnout pořizovací náklady na oděv vyrobený způsobem made to measure. Pořizování obleku zhotoveného touto metodou je navíc mnohem příjemnější a výsledek funguje nesrovnatelně lépe!

Perfektně padnoucí oblek

Nejdůležitějším úkolem v problematice oblékání nižší postavy je soustředit se nikoli na oblečení menší, ale na kousky maximálně vyhovující daným proporcím. Hledejte tedy oblek co nejlépe padnoucí. Mnoho gentlemanů se při pořizování obleku až příliš soustředí na svou výšku, a to samozřejmě zvláště tehdy, nedosahuje-li tato jejich představ. Nezapomínejte ale i na další své tělesné proporce. Každá figura si žádá své a Vy o případných dalších přednostech své postavy nezapomeňte důsledně informovat svého krejčího! Právě to, jak Vám oblečení sedí, zajistí dojem buď dokonalý, nebo dokonale směšný.

Pozor na vzory a barvy

Nevyčníváte-li z davu výškou, neznamená to, že musíte vyčnívat nějak jinak. Jinými slovy, není nutné za každou cenu vyhrávat barvami. Chtějte působit spíše přiměřeně a přirozeně. Dejte najevo, že svých proporcí jste si plně vědomi a jste s nimi naprosto spokojeni. Nepotřebujete na něco upozorňovat, nebo si dokonce léčit nějaký komplex.

Pamatujte, že se nechcete oblékat tak, abyste vypadali vyšší, nýbrž tak, abyste nevypadali malí. Soustřeďte se na monochromatické barvy. Věnujte také pozornost vertikálním pruhům – ty přimějí zraky ostatních vzhlížet směrem vzhůru, což je přesně to, co chcete. Sáhněte po pruzích tenkých, široké jsou kontraproduktivní! Vyhněte se též pruhům horizontálním, ani ty Vám dobrou službičku neposkytnou. U kalhot je, co se úzkých pruhů týká, dobrou volbou látka se vzorem rybí kosti, příležitostně manšestr.

Držte se jednoduchosti

Živé a nápadné košile či saka a veliké doplňky spíše podporují dojem malého vzrůstu. Zaměřte se tedy na jednoduchý, čistý a elegantní vzhled. Používejte doplňky decentní. Jděte spíš po nonšalanci než výstřednosti. Elegantní ozdoba do klopy zafunguje lépe než výrazně vzorovaná košile nebo křiklavá kravata. U kalhot volte čistý styl též, hodí se například jednoduchý lem přes manžetu. Pamatujte zkrátka, že nepřiměřené či příliš výrazné prvky v celkovém oděvu jsou pro Vás tabu!

Resumé aneb několik přikázání pro gentlemany nižšího vzrůstu

Soustřeďte se na perfektní střih a dokonale padnoucí oděv. Na tom Váš úspěch stojí a padá. Vybírejte jednoduché oblečení, které prodlouží tělo, nebojte se jednobarevných oděvů. Vertikální úzké pruhování je dobrým přítelem. Používejte střídmé a elegantní doplňky, výborně poslouží třeba ultra tenké hodinky. Noste klasické jednoduché boty, případně přidejte nenápadný podpatek. Buďte sebevědomí. Dobře oblečený muž subtilní postavy vypadá daleko lépe, než kolos navlečený ve špatně padnoucím obleku.

Vyhýbejte se výrazným vzorům. Zapomeňte na vodorovné a tučné pruhy. Nepoužívejte do očí bijící a nepřiměřeně velké doplňky. Nenoste příliš nápadné boty. Nevěšte hlavu a nestyďte se. Pod 170 cm měří třetina mužské populace!

REZERVOVAT TERMÍN MĚŘENÍ