Pravidla etikety a zdvořilého chování 1: Nebuďte v restauraci za společenské nemehlo

eating

Dobrý mrav a slušné vychování není nejoblíbenějším předmětem diskuzí. Téma zdvořilého chování není pro média atraktivní, neplní stránky časopisů ani webzinů, nehraje roli ve filmech, mravy se ve školách příliš nevyučují. Etiketa prostě stáda netáhne. Buďte černou ovcí. Oprašte své znalosti a zdokonalte se v dovednostech dobrého vychování.

Možná si řeknete, že ženy milují rebely. Aby ovšem jeden mohl být rebelem a porušovat pravidla, musí je dokonale znát. Zdvořilá osoba je navíc obvykle vnímána velmi kladně. Víte-li, jak se správně chovat v restauraci, na obchodních schůzkách či v jakýchkoli sociálních interakcích, snadno si získáte respekt. A muž, který neovládá dobré mravy, není gentlemanem – a to Vy jste, nebo?

Dnes budeme hovořit o společenských konvencích platících v restauraci se zvláštním ohledem na společnost složenou z gentlemana a dámy. Nezáleží, zda jde o oběd v luxusní restauraci, večeři v místním lokálu či o neformální událost u přátel. Pravidla jsou stále stejná.

Obecná pravidla chování v restauraci

 1. Vstupujete-li do restaurace muž s dámou, vchází muž vždy první. Je totiž jeho povinností ji chránit před jakýmikoli případnými nepříjemnostmi, které mohou uvnitř čekat. Chápejte, je to jako vejít do saloonu, kde vzduchem létá ledacos. Případný hod lahví, židlí či hudebním nástrojem prostě musí schytat hlava muže, nikoli ženy.
 2. Při pohybu uvnitř restaurace jde pak muž stále vpředu. Důvody jsou tytéž.
 3. Nemáte-li rezervovaný stůl, vybíráte jej Vy. Vždy pamatuje na co nejvhodnější pozici a velikost stolu, dle charakteru Vaší společnosti. 2 lidé si samozřejmě nebudou sedat ke stolu pro 6.
 4. Má-li dáma kabát, pomáháte jí s jeho odstrojením – Vy a pouze Vy.
 5. Nosí-li Vaše společnice klobouk či jinou pokrývku hlavy, není její povinností jej sundat.
 6. Nosíte-li klobouk Vy, je naopak Vaší povinností odložit jej co nejdříve po vstupu do restaurace.
 7. Je dobrým zvykem pomoci dámě usednout, tedy před usednutím židli odsunout, poté přisunout.
 8. Čelem k východu by měl sedět muž, nikoli žena (pokud tato na tom ovšem netrvá, hádat se s dámou nebudeme, že ano).
 9. Jde-li o výběr pokrmu, dáma vybírá první. Vy jste tu v tomto případě od toho, abyste její přání sdělil číšníkovi.
 10. Není-li Vaše společnice hladová a vybere si nějaký jednoduchý, menší pokrm, pokusíte se jít cestou podobnou. Budete s dámou držet basu a vepřo knedlo si protentokrát nedáte. Nechcete přece, aby na Vás znuděně hleděla, jak se perete se svými šesti.
 11. Hlavní zodpovědnost za výběr vína padá na Vás. Samozřejmě se ale musíte dámy nejprve zeptat, jaké víno by ráda. Dáma může být o místním vinném listu informována daleko lépe než Vy.
 12. Hodláte-li vypít celou láhev vína (nebo víc?), dáma však touží po bílém, zatímco Vy preferujete červené, ovšemže se budete řídit přáním jejím a objednáte příslušnou láhev vína bílého.
 13. Je Vaší povinností doplnit ženě sklenku, je-li dopita. Platí to samozřejmě pouze tehdy, pokud žena další sklenku chce, nutit ji rozhodně nebudeme, jasné? Úlohu plniče sklenek často zastupuje číšník, pokud ten však není v dosahu, nebudeme na něj čekat a nenecháme dámu žíznit. Dolít sklenku zvládnete.
 14. Při komunikaci s personálem podniku buďte slušní a diskrétní. Ke komukoli. Není nutné mávat, pískat, luskat prsty a chovat se nadřazeně. Nejste Bolek v Kurvahošigutntág.
 15. Ať Vás ani nenapadne flirtovat s číšnicí. Ani když si Vaše společnice odskočí přepudrovat nos.
 16. Po obdržení objednané krmě se na ní hladově nevrhnete. Počkáte, až se do jídla dá Váš dámský doprovod, teprve pak můžete začít jíst Vy. Totéž platí i pro jinou společnost, přednost má nadřízený i hostitel.
 17. Nebuďte zbytečně hlasití, ostatní návštěvníky restaurace obvykle nezajímá, o čem hovoříte.
 18. Máte-li schůzku až v restauraci, přijďte včas. Je lépe přijít o 15 minut dříve nežli o 15 minut později. Platí to zejména pro setkání s ženskými protějšky. Samotnou dámu nechá v restauraci čekat jenom hulvát, šéfa jenom mamlas.
 19. Nejsme na kurzu genderové rovnoprávnosti. Máte-li schůzku se ženou, účet platíte Vy. Pokud ovšem žena trvá na opaku či spravedlivém rozdělení účtu, hádat se opět nebudeme.
 20. Jestliže Vaše společnice přišla v kabátu (a hodlá-li v něm i odejít), samozřejmě jí pomůžete jej obléct.
 21. Při odchodu z restaurace podržíte ženě dveře a necháte ji odejít první.

Příště si povíme něco málo o pravidlech etikety při stolování. Do té doby si můžete čerstvě nabyté informace vesele opakovat. Ideálně v praxi. Jinými slovy, pozvěte nějakou dámu na večeři. Klidně i maminku!

REZERVOVAT TERMÍN MĚŘENÍ