Umění jménem sprezzatura – krása v nedokonalosti

Možná už jste o navýsost libozvučném pojmu „sprezzatura“ slyšeli. Ve volném překladu jde o výraz označující ledabylou eleganci, tedy situaci, kdy je člověk dobře oblečen a skvěle vypadá, přesto ale působí uvolněně až lehce nedbale. Sprezzatura je styl. Mistry tohoto umu jsou samozřejmě Italové. Ale kde se vzal?

Renesanční muž

Na počátku 16. století napsal jistý Baldassare Castiglione „Knihu Dvořana“, jež měla být jakýmsi průvodcem tehdejších gentlemanů. Uváděl tam, že správnou cestou, jak vypadat dobře, je umění obléci se bez přehnané pečlivosti. Podstata dokonalého vzezření tkvěla podle něj právě v drobných nedokonalostech. Jeho kniha byla určena zejména šlechticům, šlo tak i o pravidla dobové etikety. Tento princip je dnes u italských mužů hluboce zakořeněn a trend nonšalance a jaksi bezstarostného přístupu a nedbalé rebelie v oblékání se rozšířil daleko za hranice země svého původu.

Styl najdete za hranicemi předpisů

Podle ideje sprezzatury by pánské oblečení nikdy nemělo vypadat příliš perfektně. Sprezzatura netvrdí, že by gentleman neměl následovat poučky o kombinování vzorů či barev, říká ale, že pravidla jsou tu od toho, aby se porušovala. Ideálně stylově. Sprezzatura vybízí k ohýbání předpisů a norem, apeluje na vlastní vkus. Jakmile dosáhnete v oblékání zdánlivé dokonalosti, je třeba ji rozbít. Povýšit.

Pokud vždy ladíte kapesníček s kravatou, pokaždé máte precizně naškrobenou košili a nikdy nevypadáte jinak než jako ze žurnálu, sotva kdy dosáhnete originality. Zůstanete ve světě mužů, kteří znají a ctí pravidla, a tedy vypadají všichni stejně.

Máte-li ale dostatek odvahy a invence a nebojíte se jít proti proudu, jste vážným adeptem na skutečného muže stylu. A ten se koupit nedá. Buď ho máte, nebo ne. Zkuste v sobě objevit rebela!

Jak sprezzatury dosáhnout?

Pamatujte, že šarm a nedbalá elegance jsou v přímé opozici k precizní dokonalosti. Samozřejmě se ale stále oblékejte adekvátně k dané příležitosti. Nechcete být za burana. Jedná-li se o událost ve stylu „black tie“, samozřejmě následujte obligátní pravidla. Alespoň do jisté míry…

Nezapomeňte vyjádřit své stanovisko nějakým vhodným detailem. V úvahu připadá takřka cokoli, například výrazně vzorovaný náprsní kapesníček nebo náramek nedbale visící pod hodinkami, jakýkoli personalizovaný šperk. Implementace nápaditých drobností Vás vyvede z davu. Už nebudete jen další z účastníků akce, budete „ten štramák“. Sprezzatura limity zná, ale nebojí se je posouvat.

U příležitostí méně formálních může Vaše inspirace roztáhnout křídla zeširoka. Posuňte nonšalanci na další úroveň. Nechte svůj styl zazářit. Máte-li na to odvahu, vyzkoušejte červené kalhoty nebo konzervativní tvídové sako v kombinaci s jasně zářivou barvou vesty. Dodejte důležitost kapesníčku. Zkombinujte luxusní oděv s nějakým vintage prvkem. Oblékněte nápadně barevné ponožky, noste doplňky v neobvyklém stylu, naučte se některý z nezvyklých kravatových uzlů – zkuste Eldrige nebo Trinity. Naslouchejte svojí temné straně.

Nepřežeňte to

Krása sprezzatury je právě v posouvání limitů a zlehčování pravidel. Není žádné „nesmíš“ a „musíš“, pokud celek působí dobře. Umění je vědět, kdy se zastavit. Začnete-li kombinovat a ozvláštňovat přespříliš, snadno dopadnete jako šašek. Vydat se směrem sprezzatury je pohybem po tenkém ledě. Je to cesta pro odvážné a osobité muže.

Nejen v módě a oblékání platí, že vlastní hranice by měl každý znát. Dva tři zajímavé detaily k vyjádření postoje úplně postačí. Nepřehánějte to.

REZERVOVAT TERMÍN MĚŘENÍ