Skvěle padnoucí oblek syna do tanečních reprezentuje i vás, milí rodiče

Co se nosí v tanečních? Oblek, co jiného že!? Nicméně trendy se mění i v pánské konfekci a taneční je pro většinu mladých mužů první setkání s pánským oblekem. Tak se pojďme podívat na to, jak se správně obléci, na co si dát pozor a dáme vám také pár praktických rad, za které bude váš syn při tančení vděčný.

Oblek

Základním kamenem úspěchu je sako a kalhoty ze stejného materiálu a vzoru. Ideální jsou odstíny černé, šedé a tmavě modré. Oblek není levná záležitost a tak je vhodné myslet na to, že oblek váš syn využije také k maturitě či pracovním pohovorům, proto volte méně extravagantní vzory. Pokud padne mladému jemně lesklý materiál, je to povoleno. Taneční jsou považovány za poměrně slavnostní událost a tak se lesk hodí.

Nevnucujte synovi váš oblek! Střihy se neustále mění a přesto, že nosíte se synem stejnou velikost (gratulujeme), tak bude vypadat jako v pytli nebude se v něm cítit dobře a hlavně v něm vybudujete negativní vztah k pánské konfekci, což je škoda, nemyslíte? Při výběru střihu a velikosti obleku se oprostěte od myšlenky: ,,Koupíme trochu větší, však on synáček ještě povyroste.“ Pokud se nechystá vyhrát v následujících dvou letech mistrovství ČR v kulturistice, jeho oblek ušitý téměř na míru mu bude sedět tak či onak. Zkrátka, čím líp oblek sedí, tím více se v něm muž cítí sebevědomě a pohodlně.

Podceňovat byste neměli ani materiál obleku. V tanečních se v obleku nejednou zapotí, takže volte materiál přírodní (ideálně vlna), pokud však nechcete, aby vašeho předcházel jeho vlastní pach. Sledujte také materiál podšívky saka. Polyester nepropouští pot, takže se bude cítit přesně jako v plastové lahvi. Vhodný a doporučený materiál podšívky je viskóza. Jsou to sice více krčivé materiály, ale stojí to za to pohodlí.

Sako

A jak vybrat tu správnou velikost saka?

Zajímavost:  Víte odkud pramení zvyk rozepínat spodní knoflík? Britský král –Eduard VII. byl tak tlustý, že u saka nemohl zapnout spodní knoflík saka, a tak poddaní, aby následovali krále, si jej začínali rozepínat také. Jelikož byla Británie světovou velmocí, tento zvyk či spíše už formalita, se rozšířila po celém světě.

Rada do tanečních: Sako se za žádnou cenu během večera nesundává, jelikož košile se nepovažuje za svrchní oblečení. Jakmile vy nebo váš syn dotančíte a půjdete si sednout, můžete si sako rozepnout.

Kalhoty

Zde dávejte velký pozor, délka kalhot se určuje dle jejich šířky. Pokud váš syn rád nosí módní slim střih, nohavice jsou kratší, a to klidně až do poloviny paty a u klasických, širších střihů nohavic, sahá délka kalhot na úroveň podpatku boty (nebo 2 prsty od země). Pokud jste zvyklí, že na kalhotách mají být manžety, jsou doporučovány spíše vyšším postavám, protože zkracují nohy. Při zkoušce kalhot se nedřepuje! Stačí když se zkusíte usadit na židli, abyste otestovali zda slim střih vašeho syna není příliš slim.

Koukněte také na 5 nejčastějších hlášek při měření obleku.

Tip: Když si budete kupovat kalhoty nebo si je šít na míru, nechte si u délky kalhot rezervní látku v záhybu, kdyby syn náhodou ještě povyrostl. Každá krejčová vám je pak snadno popustí. Stejně lze nechat kousek látky v sedovém švu cca 4 cm, o které můžete následně kalhoty rozšířit.

Košile

Pravidlo číslo 1, košile musí mít dlouhý rukáv! Správně by měl rukáv vyčnívat 1 cm ze saka. Košile by také měla perfektně sedět, protože není nic horšího, než když se vám krčí široká košile pod sakem a vás to pak v ohybech loktů řeže. Dále by límec neměl odstávat od krku, v ramenou by neměla pnout a řasit se v oblasti u knoflíků. Košile se vždy dopíná až ke krku. V případě, že váš syn je sportovec a má nekonfekční postavu, doporučujeme košili na míru.

Ideální a především univerzální barva je bílá. Vhodné jsou také košile barvy béžové, světle modré a další decentní a jemné barvy. Pokud taneční partnerka vašeho syna má červené šaty a chce ať jste alespoň na šluskolonu sladěni, nekupujte červenou košili! Raději si pořiďte červené doplňky, které jsou levnější a máte jistotu, že bílou košili 100% ještě vynosíte (na rozdíl od červené). Košile se často propotí a častým užíváním a praním opotřebují, kupte jich vašemu synovi rovnou více, ať je můžete střídat. Když bude mít pouze 1, tak stejně budete muset koupit brzy další.

Praktická rada: Pod košili pořiďte speciální podvlékací tričko béžové barvy. Proč přidávat další vrstvu? Protože toto tričko skvěle saje pot a  na rozdíl od ostatních váš syn nebude “péct koláče”, tedy propocené záda a podpaží.

Doplňky

Mezi doplňky patří kravata, čím dál více oblíbený motýlek, kapesníček a do tanečních vhodné rukavičky. Nesmíte však zapomenout ani na vhodný opasek, manžetové knoflíčky či boty.

Kravata či motýlek by měli barevně ladit s kapesníčkem a také s šaty taneční partnerky. Kravatu uvažte tak, aby její délka sahala po sponu opasku. Vážně to vypadá komicky, když kravata sahá někde pod žebra. Když si nejste jistí, jak se kravata váže, návod najdete všude na internetu.

Mezi doplňky patří také opasek. Vybírejte takový, aby ladil s botami a měl uzavřenou sponu. Volte i správnou délku, aby ho mladý tanečník neomotával kolem sebe třikrát.

V případě, že jste synovi koupili košili na manžetové knoflíčky, tak nechte syna vybrat takové, které se mu prostě budou líbit. Zde není nic zakázané ani doporučené. Snad jen, aby alespoň trochu barevně ladily.

Boty, jak jsme už zmínili výše, by měly ladit s opaskem a především být šněrovací. Vybírat můžete z různých vzorů či prošívání.

Vše však nakupujte s předstihem, abyste mohli doladit všechny detaily či udělat úpravy na obleku či košili. Počítejte s tím, že šití obleku systémem made-to-measure trvá 3-4 týdny a na míru ještě déle. Pokud budete vybírat z již ušitých obleků a budete chtít pouze malé úpravy (přizpůsobení délky kalhot), tak i zde trvá cca týden, než kalhoty upraví.

Dopřejte vašemu synovi pohodlný a vkusný oblek, ve kterém se bude cítit sebevědomě a dospěle. Ačkoliv teď třeba ohrnuje nad nákupem obleků nos, tak po ukončení tanečních vám bude líbat ruce, že měl tak pohodlný a skvělý taneční outfit. A pokud ho bude udržovat podle této příručky, vydrží mu ve skříni léta.

REZERVOVAT TERMÍN MĚŘENÍ